Campioana Ligii Florilor

SCM Ramnicu Valcea - CSM Slatina 29:26 (14:12)

Suntem Campioni !

SCM Ramnicu Valcea a castigat primul titlu national la handbal feminin din istoria clubului

Duminica seara, intr-o atmosfera de sarbatoare si in fata a aproximativ 2500 de suporteri, echipa noastra a disputat ultimul joc de pe teren propriu din acest sezon, in compania formatiei CSM Slatina. Intalnirea avea sa fie una cu o deosebita incarcatura emotionala fiindca in cazul unei eventuale victorii ros-albastrele aveau sa sarbatoreasca primul titlu din istoria clubului.

Disputa cu CSM Slatina a fost una echilibrata. Cu gandul la titlul de campioana nationala si in fata unui public minunat, concentrarea sportivelor noastre la aceasta partida nu a fost in special canalizata pe sarcinile trasate de tehnicianul echipei. In schimb, gandul fetelor, la fel ca si al suporterilor, a stat catre mult asteptatul trofeu. Scorul final al intalnirii avea sa ne fie favorabil iar apoi fiesta a inceput!

Primul titlu din istoria clubului a fost sarbatorit in fata unor tribune arhipline

“Vâlcea a respirat și respiră handbal. Aici am simțit cu adevărat ce înseamnă pasiunea pentru sport. Fanii noștri ne-au dat energie și ne-au împins de la spate în tot acest sezon, unul cu adevărat senzațional.” a concluzionat Florentin Pera pentru gsp.ro

Sportivele clubului, alaturi de conducere si parteneri, au ciocnit ulterior, in cadru festiv, o cupa de sampanie pentru succesul obtinut.

Victoria obtinuta cu CSM Slatina a fost cea de-a XXII-a din actuala editie a Ligii Florilor si din punct de vedere matematic, le-a adus sportivelor noastre titlul mult asteptat.

Cu acest prilej, in urmatorul sezon, echipa noastra va juca direct in Grupele Ligii Campionilor.