SCM Ramnicu Valcea

SCM pierde disputa cu CSKA Moscova

După două victorii consecutive, SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut azi disputa cu CSKA Moscova, scor 24-34 (9-17). Jocul a fost echilibrat până în minutul 11, când tabela arăta 4-4. Din acel moment, cu o apărare ermetică și cu Dmitreva și Sudakova în mare formă, rusoaicele au profitat de fiecare eroare din atacul echipei noastre, au marcat multe goluri ușoare pe contraatac și s-au desprins la 14-7 în minutul 23. După primele 30 de minute, CSKA conducea detașat, cu 17-9.

Echipa noastră a făcut eforturi să revină pe tabelă în partea secundă și s-a ajuns la 16-23 în minutul 43. Însă CSKA a făcut un meci perfect  atât în apărare cât și în atac și s-a distanțat din nou, conducând cu 33-19 în minutul 52. La final, echipa lui Jan Leslie s-a impus cu 34-24 și a urcat pe locul 2 în grupă. ”Trebuie să recunoaștem, ȚSKA a fost o echipă mai bună. Au o linie de nouă metri foarte puternică, dar nici noi nu ne-am apărat la nivelul obișnuit. Le-am dat posibilitatea să marcheze goluri ușoare pe contraatac și faza a doua. Am primit multe goluri. Avem puterea să ne batem pentru locul 6, avem șanse, dar trebuie să jucăm mult mai bine” a spus Asma Elghaoui.

Echipa noastră este pe locul 7 în Grupa B, cu 4 puncte din 9 jocuri disputate, fiind devansată la golaveraj de Borussia, care are un meci mai mult disputat. Pentru SCM, următorul joc din Liga Campionilor este în 7 februarie, în deplasare, cu Odense.

SCM Rm. Vâlcea – CSKA Moscova 24-34 (9-17)

Batinovic, Ciucă, Hosu; Liscevic 4, Gonzalez 3, Elghaoui 7, Minevskaja 3, Florica 1, Aardahl 2, Lopez 2, Trifunovic, Nikolic, Bucur 1, Stamin, Țîrle, Lupei 1

Sedoykina, Kaplina; Dmitrieva 4, Sudakova 7, Gorshkova 4, Vedekhina 5, Heindahl 3, Ristovska 1, Chigirinova 1, Markova 1, Illarionova 1, Jacobsen, Ilina 2, Skorobogatchenko 5, Rabazulkina