Victorie in ultima etapa a turului de campionat

SCM Ramnicu Valcea - Gloria Bistrita 28:23 (11:9)

Campionii turului

SCM Ramnicu Valcea a obtinut o victorie importanta in fata unui adversar de calibru al Ligii Florilor, anume SCM Gloria Bistrita. Rezultatul este cu atat mai important intrucat parcursul formatiei in acest sezon a fost unul impecabil, niciun punct pierdut!

Desi inaintea intalnirii nu aveam nicio infrangere, partida cu Gloria Bistrita se anunta una dificila. Formatia antrenata de Horatiu Pasca (antrenorul second al nationalei tricolore) are in componenta multe sportive cu experienta care formeaza un lot redutabil, fiind un adversar incomod pentru orice echipa de top din Liga Florilor. Inceputul meciului a apartinut oaspetelor, reusind sa conduca cu 4-1 dupa primele 7 minute de joc. Time-out-ul solicitat de tehnicianul Florentin Pera a fost unul inspirat, dar si necesar, fiindca ros-albastrele au punctat de 4 ori in urmatoarele trei minute, reusind sa revina la egalitate pe tabela, 5-5 minutul 10. Din acest moment pana la controlul  complet al jocului a fost doar un aspect ce a tinut de timp. In minutul 19 am preluat conducerea, 9-8, iar la pauza echipa noastra a intrat in avantaj, 11-9.

Faptul ca am inceput in inferioritate numerica repriza secunda nu a reprezentat o problema. Da Silva Viera si Irina Glibko au punctat pentru 13 la 10, urmand mai departe ca reusitele Martei Lopez, Alicei Fernandez si Irinei Glibko sa duca SCM-ul la 16-12. Repriza secunda a fost controlata usor de fetele noastre, care au fost sustinute constant de cei aproximativ 1800 de spectatori prezenti in Sala Sporturilor Traian din Ramnicu Valcea. Cea mai mare diferenta pe tabela de marcaj s-a inregistrat in minutul 58, 28 al 21 pentru SCM Ramnicu Valcea, urmand ca scorul final sa fie 28 la 23, Gloria Bistrita reusind sa reduca diferenta prin doua goluri marca Valentina Ardean Elisei.

Cea mai buna marcatoare pentru Valcea a fost Iryna Glibko, autoare a 10 reusite, urmata de Samara Da Silva (5g), Marta Lopez si Raluca Bacaoanu (cate 4g), Alicia Fernandez (3g) si Cristina Florica si Natalia Vasileuskaya, ambele reusind cate un gol.

Urmatoarea partida in Liga Florilor va avea loc la finalul saptamanii viitoare, in compania nou promovatei CSM Gloria Buzau. Intalnirea va avea loc duminica, 27 ianuarie, la ora 17:30.